Nejčastěji využívané technologie tisku na textil
13. 12. 2016 Ostatní
Máte rádi neobyčejné věci? Věřte, nevěřte, i z úplně obyčejných věcí lze vytvořit vskutku originální záležitost, z níž budou přecházet oči. A nejenom vám. Třeba takové obyčejné tričko, košile, kšiltovka a dokonce i spoďáry můžou to podstatné říct za vás. Ovšem v tu pravou chvíli. A postačí k tomu potisk.
Potisk je symbolem dnešní reklamou nabité doby. Nejvíc je využíván na nápadité reklamní předměty. Protože takové reklamní a firemní propisky, bločky a flashky jsou přece cool. Ale teď vážně. Potisk lze použít nejen na typické reklamní předměty, ale především na textil. A právě u něho to začalo. Potisk totiž vůbec nepatří mezi objevy moderní doby.
Začalo to v Asii, kde jinde
Asiaté jsou šikovní, to je o nich všeobecně známo. Vynalezli například střelný prach, papír, papírové peníze, vidličku, rakev a dokonce i toaletní papír! Díky bohu za něj. A podle historiků vynalezli také potisk. K nám do Evropy se jejich vynález dostal maličko později, někdy v průběhu 10. století.
Uběhlo dalších pár století, než se potisk rozšířil. A významnou roli v tom hrálo i naše malé Česko. Ve Sloupu u České Lípy byla v roce 1763 založená vůbec první česká ruční tiskárna, po níž následovaly další. Právě zdejší oblast se zařadila mezi nejvýznamnější evropská centra výroby a potisku textilu. Tehdy se tomu říkalo “kartounkářství”.
Časy se od té doby hodně změnily a platí to i pro potisk na textil a jeho technologie. V současné době se nejčastěji používá sítotisk, transferový potisk, digitální potisk a sublimační tisk.
Vtipně a navždy: Sítotisk
Chystáte veselou akci pro děti nebo bujarou party v rámci firemního teambuildingu? Legraci má přece každý rád. Tak jak to vymyslet, aby to pobavilo děti i dospělé, a vás to nepřivedlo na mizinu? Zvolte sítotisk. Kromě toho, že dobře vypadá, je opravdu kvalitní. Ne, nekecáme, jedná se o nejvyužívanější techniku potisku vůbec.
Sítotisk je odolný proti opotřebení i námaze a jeho technologie spočívá v protlačení vybraných barev průchodnými místy v šabloně přímo do struktury textilu. Má jenom jednu nevýhodu. Z důvodu náročného nastavení stroje není vhodné tuto techniku využívat pro výrobu jednoho kusu. Tedy pokud nemáte peněz nazbyt.
Když potřebujete jeden kousek: Transferový potisk
Když ale opravdu potřebujete jenom pár kousků a nepotřebujete ohromné počty potištěného textilu, řešení máme. Je jím transferový potisk neboli zkráceně transfer. Aplikuje se přenosem a zažehlením potisku při teplotě 180℃ na speciální transferový papír. Je to šikovná technologie, protože ji lze využít nejen na potisk textilu, ale také na tašky, batohy, klíčenky a další předměty vyrobené z polyesteru, u něhož nelze použít sítotisk. A hodí se právě pro menší zakázky.
Při použití plotterové fólie a při jednobarevné verzi potisku bez velkých detailů, je možné udělat potisk pouze na jedno triko (např. jméno, číslo, jednoduché logo).
Nejmodernější technologie: Digitální potisk
I mezi technologiemi potisku na textil existuje favorit. Je jím digitální tisk. Jednoznačně nejlepší technologie, při níž nejste omezení počtem barev podobně jako u sítotisku. Dá se tisknout na textil, zipy, kapsy i na ty spoďáry, prostě na cokoliv. A navíc má digitální potisk opravdu dlouhodobou trvanlivost. A to stále není vše. Touto technikou lze tisknout doslova
cokoliv od malého počtu kusů až po trička pro celou republiku.
Když potisk nevypadá jako potisk: Sublimační tisk
Když chcete fakt dobře vypadat v originálním sportovním dresu, vyberte si sublimační potisk. Skvěle splyne s materiálem tak, jako by byl jeho součástí. A použít jej lze i na jiný textil. Hodí se nejen na dresy, ale také vlajky či ubrusy. Nebledne, neseperete jej a skvělý je na celoplošný tisk. Tuto technologii je možné použít pouze na umělé materiály, jelikož přírodní materiál nedokáže udělat potřebnou chemickou reakci.